Eklektyzm wnętrzarski

W urządzaniu wnętrz zdaje się, że było już wszystko – minimalizm, rustykalne wpływy, pociąg do tradycji, szalone lata 80., nowoczesne inspiracje. Trudno obecnie jest wymyślić coś absolutnie nowatorskiego, czego jeszcze nigdy wcześniej nie było, co kompletnie wywróci do góry nogami nasze myślenie o urządzaniu domu czy mieszkania.

 

Ciekawe połączenia

Dlatego architekci i inni wizjonerzy związani z tą branżą podejmują raczej kroki zmierzające do tworzenia nowoczesnego eklektyzmu. Odchodzi się już raczej od urządzania przestrzeni w konkretnej, jasno określonej stylistyce, a skupia raczej na dopasowywaniu ważnych dla nas elementów pochodzących z różnych nurtów. To z jednej strony dobre, z drugiej złe. Dobre, bo mamy niepowtarzalną szansę wybrania właśnie tego, co nam się podoba, niezależnie czy jest to element klasyczny, nowoczesny czy charakterystyczny dla wiejskiego budownictwa: mamy bardzo szerokie pole do popisu, mnóstwo możliwości. Złe, bo trzeba naprawdę posiadać sporą wiedzę i ogromne doświadczenie, aby nie, nie pasujące do siebie z założenia, elementy połączyć mądrze w spójną całość, która będzie nie tylko dobrze nam służyła, ale i wspaniale się prezentowała.

 

Fachowa pomoc

O ile osoby znające się na rzeczy – projektanci, architekci czy po prostu artyści lub osoby obdarzone intuicją w tej kwestii – doskonale radzą sobie w planowaniu wyposażenia takich pomieszczeń, o tyle zwykli śmiertelnicy muszą wzorować się na gotowych projektach znalezionych w magazynach wnętrzarskich lub w internecie.